wtorek, 25 listopada 2008


Chrześcijańska rodzina pielgrzymuje do Jerozolimy


href="https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiKY0L68xAe8RbC1zIQiEnrL6gKfN2VG1218jMFScXQUeNrEACIqhsboAOJAjmFPY50XFCBi4BWknBsOyXuSHyH5q2t8MB8sqIrgoyNdms455Q9F3Ci9CwW0CKkI8lzzt-zkU0LBDb5N7k/s1600-h/mateczka11.jpg">






Historia oczernionej cesarzowej





Ślub Sybilii, siostry Baldwina IV,z Gwidonem z Lusignan

KOBIETY W CZASACH WYPRAW KRZYŻOWYCH

Podczas czterech stuleci trwania KRÓLESTWA JEROZOLIMSKIEGO( XII- XV) jak i na przestrzeni dziejów sylwetki kobiet są niezwykle zróżnicowane, swoją postawą wywołują podziw oraz zdumienie.



LISTY DO DAMY, KTÓRE NIE WYRUSZYŁY NA WYPRAWĘ
KRZYŻOWĄ
Hrabia Stefan do swojej lubej i łaskawej małżonki Adeli do swoich ukochanych dzieci, do wszystkich swoich wasali, z pozdrowieniami i życzeniami pomyślności.
Droga moja, możesz być zupełnie pewna, że posłaniec, którego wyprawiam, by dodał Ci otuchy, zostawił mnie pod Antiochią(….) Zapewniam Cię, droga moja, że posiadam teraz dwukroc więcej srebra, złota i innych bogactw niż w chwili, gdy Cię opuszczałem, choć trudno będzie Waszej Łaskawości w to uwierzyć(…).


Regine Pernoud, Kobiety w czasach wypraw krzyżowych, Iwona Badowska, Gdańsk 1995, s.25.


ORGANIZOWANIE ŻYCIA W ZIEMI ŚWIĘTEJ

Kobiety wydawały na świat dzieci mimo trudnych warunków bytu, losu, z jakim musiały się zmierzyć podczas licznych wypraw krzyżowych. Kobiety odgrywały istotną rolę w przekazywaniu dóbr rodzinnych, w sukcesji tronu. Matki wykazywały się szczególną aktywnością we wszystkich dziedzinach życia, co dowodzą dokumenty archiwalne. Wykazują, że kobiety działają nieustannie na terenie Jerozolimy i bliskich miejscowości. Ich obecność jest aktywna, wielostronna i odpowiedzialna. Przykładem takiego dokumentu jest KARTULARIUSZ KAPITUŁY Świętego Grobu w Jerozolimie. Opisujący początki Królestwa Jerozolimskiego.








CO UJAWNAJĄ AKTY SĄDĄWE NA TEMAT MIEJSCA KOBIETY W SPOŁECZEŃSTWIE


Obecność kobiet i dzieci potwierdzona w dokumentach sądowych stała się zwyczajem, który został podkreślony podczas wypraw krzyżowych. Jako przykładem można posłużyć się postaciom Aloizy lub Heloizy wraz z mężem Gilardem i dziećmi, Rowerem, Alboinem, Markiem i Ameliną, sprzedają kapitule dwa sklepy, każdy z pięterkiem określonym jako solarium ( chodzi tu pewnie o taras), których położenie jest ściśle oznaczone(…). Akt sprzedaży ustanowiono w 1155 roku(116). Być może rodzina planowała nabyć za owych sto siedemdziesiąt bizantów, które uzyskały z tej sprzedaży, nowy sklep, a może chodziło o zmianę miejsca?
Regine PERNOUD, Kobieta w czasach wypraw krzyżowych, Iwona Bacowska, wyd. 1995, s. 48.





KOBIETY NA WYGNANIU I W NIEWOLI

Kobiety- nie szlachcianki, plebejki- mieszczki, chłopki- ich los spoczywał w niewoli. Autor Księgi dwóch ogrodów, kronikarz muzułmański, pisze:

Mężczyzna jego żona i dzieci byli sprzedawani jako całość na licytacji. W Damaszku stawka za więźnia spadła do trzech dinarów. Widziałem też, jak sprzedawano mężczyznę, jego żonę i pięcioro dzieci, trzech synów i dwie córki, za osiemdziesiąt dinarów.
Los wszystkich matek, które znalazły się w niewoli był taki sam jak od początku wypraw krzyżowych : dla młodych kobiet oznaczało to harem , dla innych – służbę.
Regine PERNOUD, Kobieta w czasach wypraw krzyżowych, Iwona Bacowska, wyd. 1995, s. 124.



„ZDUMIEWAJĄCA” BRYGIDA ZE SZWECJI

Jedną z kobiet , która odbyła w XIV wieku pielgrzymkę do Ziemi Świętej jest „Zdumiewająca” Brygida ze Szwecji. Była mistyczką której życie i modlitwy były pełne wizji i objawień. Wydawałoby się, że swoje życie spędziła w klasztorze pełnym cieszy i spokoju. Brygida jednak urodzona była w Szwecji w 1303 roku. Była matką ośmiorga dzieci, w tym niesfornego Karola. Żoną została w wieku 15\16 lat seneszala Ulfa, który pełnił obowiązki na dworze królewskim. Podczas obowiązków rodzinnych lub służbowych doznawała wyjątkowych objawień

Brak komentarzy: